Winners

The Winners include all Gold Cup, European Championship (Virginie Hériot Cup before 1980), World Championship, and Olympic Winners in the Dragon Class.

The Winners can be sorted by title and year and printed in pdf.

2017

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
E. Champs Lake Thun Switzerland 1 Pedro Andrade / Bernardo Torres Pego / Charles Nankin Germany GER 1177 Pow Wow 62
      2 Dmitry Samokhin / Aleksey Bushuev / Andrey Kirilyuk Russia RUS 76 Rock N' Rolla  
      3 Yevgen Braslavetz / Sergiy Pugachev / Sergiy Timokhov U.A.E UAE 7 Bunker Queen  
W. Champs Cascais Portugal 1 Andy Beadsworth / Ali Tezdiker / Simon Fry Turkey TUR 1212 Provezza Dragon 69
      2 Anatoly Loginov / Vadim Statsenko / Alexander Shalagin Russia RUS 27 Annapurna   
      3 Lawrie Smith / Hugo Rocha / João Matos Rosa, Gonçalo Ribeiro UK GBR815 Alfie  

2016

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Hornbæk Denmark 1 Hugo Stenbeck / Martin Westerdahl / Bernardo Freitas Switzerland SUI 311 Sophie Racing 74
      2 Yevgen Braslavetz / Sergiy Timokhov / Aleksander Mirchuk U.A.E UAE 7 Bunker Queen  
      3 Nicklas Holm / Mathias Thomsen / Jonas Høgh Denmark DEN 32 Nina  
E. Champs St Petersburg Russia 1 Anatoly Loginov / Vadim Statsenko / Alexander Shalagin Russia RUS 27 Annapurna  45
      2 Stephan Link / Frank Butzmann / Michael Lipp Germany GER 1162 Desert Holly  
      3 Marcus Brennecke / Jochen Schumann / Theis Palm Germany GER 11 Cameleer  

2015

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Kühlungsborn  Germany 1 Lawrie Smith / Tim Tavinor / Joost Houweling UK GBR 801 Prince Alfie  66
      2 Dmitry Samokhin / Andrey Kirilyuk / Aleksey Bushuev Russia RUS 76 Strange Ltle Girl  
      3 Thomas Müller / Vincent Hoesch / Marc Pickel Germany GER 1133 Sinewave  
E. Champs Båstad  Sweden 1 Yevgen Braslavetz / Sergiy Pugachev / Georgiy Leonchuk  U.A.E UAE 7 Bunker Queen 55
      2 Hendrik Witzmann / Markus Koy / Theis Palm U.A.E UAE 20 Desert Eagle  
      3 Anatoly Loginov / Vadim Statsenko / Alexander Shalagin Russia RUS 27 Annapurna  
W. Champs La Rochelle France 1 Yevgen Braslavetz / Aleksander Mirchuk / Sergiy Timokhov U.A.E UAE 8 Bunker Boys 80
      2 Dmitry Samokhin / Andrey Kirilyuk / Aleksey Bushuev Russia RUS 76  Strange Ltle Girl  
      3 Markus Wieser / Sergiy Pugachev / Georgiy Leonchuk  U.A.E UAE 7 Bunker Queen  

2014

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Medemblik Netherlands 1 Markus Wieser / Sergiy Pugachev / Georgiy Leonchuk  U.A.E UAE 7 Bunker Queen 86
      2 Pieter Heerema / Theis Palm / Claus Olesen Netherlands NED 412 Troïka   
      3 Yevgen Braslavetz / Igor Sidorov / Sergiy Timokhov U.A.E UAE 8 Bunker Boys  
E. Champs San Remo Italy 1 Lars Hendriksen / Kleen Frithjof / Anders Bagger Denmark DEN 138 Debutant 84
      2 Markus Wieser / Sergiy Pugachev / Georgiy Leonchuk  U.A.E UAE 7 Bunker Queen  
      3 Yevgen Braslavetz / Igor Sidorov / Sergiy Timokhov U.A.E UAE 8 Bunker Boys  

2013

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Douarnenez France  1 Markus Wieser / Sergiy Pugachev / Georgiy Leonchuk  Ukraine UKR 7 Bunker Queen 77
      2 Yevgen Braslavetz / Igor Sidirov / Sergiy Timokhov Ukraine UKR 8 Bunker Prince  
      3 Pieter Heerema / Theis Palm / Hervé Connigham Netherlands NED 412 Troïka   
E. Champs Cascais Portugal 1 Jose Matoso / Gustavo Lima / Frederico Mello Portugal POR 55 Drago 62
      2 Markus Wieser / Sergiy Pugachev / Georgiy Leonchuk  Ukraine UKR 7  Bunker Queen  
      3 Jens Christensen / Kim Andersen / Anders Bagger Denmark DEN 405 Out Of Bounce  
W. Champs Weymouth UK 1 Klaus Diederichs / Andy Beadsworth / Jamie Lea UK GBR 758 Fever 77
      2 Andrey Kirilyuk  / Aleksey Bushuev / Alina Dotsenko Russia RUS 76  Strange Ltle Girl  
      3 Markus Wieser / Sergiy Pugachev / Georgiy Leonchuk  Ukraine UKR 7 Bunker Queen  

2012

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Kinsale Ireland 1 Thomas Müller / Vincent Hoesch / Michael Lipp Germany GER 1123 Sinewave 60
      2 Lawrie Smith  / Tim Tavinor / Joost Houweling UK GBR 763  Alfie  
      3 Dmitry Samokhin  / Andrey Kirilyuk  / Aleksey Bushuev Russia RUS 76  Strange Ltle Girl  
E. Champs Attersee Austria 1 Markus Wieser  / Sergiy Pugachev / Matti Paschen Ukraine UKR 7  Bunker Queen 65
      2 Marcus Brennecke / Vincent Hoesch / Michael Lipp Germany GER 10    
      3 Victor Fogelson / Oleg Khoperskiy / Vicheslav Kaptyukhin Russia RUS 35    

2011

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Ostend Belgium 1 Markus Wieser  / Sergiy Pugachev / Matti Paschen Ukraine UKR 7  Bunker Queen 69
      2 Jørgen Schönherr / Jan Eli Gravad / Lars Wegener Denmark DEN 401 African Queen  
      3 Anatoly Loginov / Andrey Kirilyuk / Alexander Shalagin Russia RUS 27  Annapurna   
E. Champs Boltenhagen Germany 1 Jens Christensen / Kim Andersen / Anders Bagger Denmark DEN 399   72
      2 Markus Wieser  /  Matti Paschen / Sergiy Pugachev Ukraine UKR 7    
      3 Yevgen Braslavetz / Timokhov Sergiy / Olexandr Myrchuk Ukraine UKR 9    
W. Champs Melbourne Australia 1 Lawrie Smith / Tim Tavinor / Ossie Stewart UK GBR 751 Alfie 70
      2 Markus Wieser / Sergey Pugachev / Matti Paschen Ukraine UKR 7 Bunker Queen  
      3 Frank Berg / Søren  Holm / Saren Kastel Denmark DEN 266 My-Way  

2010

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Marstrand Sweden  1 Anatoly Loginov / Andrey Kirilyuk / Alexander Shalagin Russia RUS 28 Annapurna  96
      2 Lars Hendriksen  / Igor Sidorov / Georgiy Leonchuk  Ukraine UKR 8  Bunker Queen  
      3 Filipe Silva  / Henrique Costa E Silva / Miguel Pinto  Portugal POR 58 Xalet   
E. Champs Balatonkenese Hungary 1 Markus Wieser  / Sergiy Pugachev / Matti Paschen Ukraine UKR 7  Bunker Queen 56
      2 Dmitry Berezkin / Anatoly Kudritskiy / Aleksey Bushuev Russia RUS 90  Zenith   
      3 Anatoly Loginov / Andrey Kirilyuk / Alexander Shalagin Russia RUS 27  Annapurna   

2009

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Skagen Denmark 1 Ruslana Taran / Roman Sadchikov / Vadim Statsenko Ukraine UKR 9 CCCP 81
      2 Lars Hendriksen / Sergiy Pugachev / Georgiy Leonchuk  Ukraine UKR 7 Bunker Queen  
      3 Anatoly Loginov / Andrey Kirilyuk / Alexander Shalagin Russia RUS 27 Annapurna  
E. Champs Saint Tropez France  1 Markus Wieser / Sergiy Pugachev /  Matti Paschen Ukraine UKR 7 Bunker Queen 103
      2 Markus Glas / Max Glas / Andreas Lohmann Germany GER 1036  Gin Palast  
      3 Yevgen Braslavetz / Timokhov Sergiy / Michael Hestbek Ukraine UKR 9  CCCP  
W. Champs Medemblik Netherlands 1 Poul-Richard Høj-Jensen / Theis Palm / Lars Jensen Denmark GBR 745 Danish Blue  67
      2 Lars Hendriksen / Michael Hestbek / Sergiy Pugatchev   UKR 7 Bunker Queen  
      3 Jørgen Schönherr / Axel Waltersdorph / Christian Videbæk   DEN 396    

2008

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Cascais Portugal 1 Poul-Richard Høj-Jensen / Theis Palm / Andrew Mordem  Denmark GBR 735 Danish Blue  74
      2 Gavia Wilkinson-Cox  / Jon Mortimer / Ron Rosenberg  UK GBR 716  Jerboa   
      3 Robert Campbell  / Matt Walker / Jonathan Hill  UK GBR 688  Quicksilver III   
E. Champs Oslo Norway 1 Maxim Logutenko / Mikhail Senatorov / Vladimir Krutskih Russia RUS 34 I Feel Good 64
      2 Dmitry Berezkin / Igor Goihberg / Alexei Bushuev Russia RUS 90    
      3 Thomas Muller / Vincent Hoesch / Maximilian Scheibmayr Germany GER 996    

2007

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Palma Mallorca Spain  1 Lars Hendriksen Denmark DEN 138    
E. Champs Hanko Finland 1 Markus Wieser  / Sergei Pujachev / Thomas Aurachev  Germany GER 777 Bunker Queen 48
      2 Wolfgang Rappel  / Hans Jürgen Benze / Michael Lipp  Germany GER 1001  Little Wolfi   
      3 Henrik Dahlman  / Lars Hendriksen / Oskar Dannström Finland FIN 50  Rat-Pack   
W. Champs Dun Laoghaire Ireland 1 Thomas Muller / Vincent Hoesch / Maximilian Scheibmayr Germany GER 996    
      2 Ulli Libor / Stefan Hellriegel / Frank Butzmann  Switzerland      
      3 Len Jones / Claus Høj-jensen / Jamie Lea UK      

2006

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Douarnenez France  1 Werner Fritz Germany GER 1030    
E. Champs Cowes UK 1 Lars Hendriksen / Will Willet  / Martin Liefeldt Denmark DEN 138 Clarvoyant  

2005

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Sandhamn Sweden  1 Jörgen Schönherr Denmark DEN 365    
E. Champs La Trinité France 1 Claus Hoj-Jensen / Bo Reker Andersen  / Philip Kai Guhle Denmark   HLL Loyd  
W. Champs Neustadt Germany 1 Jorgen Schönherr    Denmark DEN 365     

2004

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Falmouth UK 1 Jörgen Schönherr Denmark      
E. Champs Tallin Estonia 1 Hans Muller Spreer / Vincent Hoesch  / Guhnar Bahr Germany GER 905    

2003

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Medemblik Netherlands 1 Jörgen Schönherr Denmark      
E. Champs Kinsale Ireland 1 Fred Imhoff / Richard Van Rij  / Rudy Van Den Outer Netherlands   Danish Joker  
W. Champs Hobart Australia 1 Dieter Schoen  Germany      

2002

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Mariehamn Finland  1 Thomas Muller  Germany       
E. Champs Lake Thun Switzerland 1 M. Erhard / Angela Erhard  / J. Leismuller Germany GER 905    

2001

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
W. Champs Hornbaek  Denmark 1 Malte Phillip  Germany      

2000

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Warnemunde  Germany 1 Harm Mueller-Speer  Germany       
E. Champs Laredo Spain 1 Paul-Richard Hoj-Jensen / Claus Hoj-Jensen  / Morten Harmsen UK   Danish Blue  

1999

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Horten Norway 1 Lars Hendriksen  Denmark      
W. Champs Martinique  France  1 Claus Høj-Jensen  Denmark      

1998

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Cascais Portugal 1 Lars Jensen Denmark      
E. Champs Medemblik Netherlands 1 Fred Imhoff / R. Van-Rij  / S. Machielsen Netherlands   Danish Joker  

1997

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Dublin Ireland 1 Poul-Richard Høj-Jensen Denmark      
W. Champs   Sweden  1 Jesper Bank  Denmark      

1996

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Douarnenez France  1 Vincent Hoesch Germany      
E. Champs Pwllheli UK 1 Paul-Richard Hoj-Jensen / Morten Nielsen  / Chris Britten UK   Danish Blue  

1995

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Torquay UK 1 H.M Spreer Germany      
E. Champs Ålesund Norway 1 E. Hirt / U. Prittwitz  / J. Oeltzschner Germany   Dragon  
W. Champs Fremantle Australia  1 Nick Rogers  / Leigh Behrens / Andrew Burnett Australia      
      2 Poul-Richard Høj-Jensen  / Klaus Jensen / Richard Goldsmith Denmark      
      3 Willy Packer / Peter Hay / Geoff Wedgwood / Grantham  Kitto Australia       

1994

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Rungstead Denmark 1 Poul-Richard Høj-Jensen Denmark      
E. Champs Cazaux France 1 M. Erhard / Angela Erhard  / J. Leismuller Germany   Bumble Bee  

1993

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Medemblick Netherlands 1 Fred Imhoff Netherlands      
W. Champs   Germany 1 Jesper Bank  Denmark      

1992

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Oostende Belgium 1 Poul-Richard Høj-Jensen Denmark      
E. Champs Hanko Finland 1 Paul-Richard Hoj-Jensen Denmark   Danish Blue  

1991

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Marstrand Sweden 1 Lars Jensen Denmark      
E. Champs Attersee Austria  1 Markus Glas / M. Binder  / K. Schäfer Germany   Parry Sound  
W. Champs   Canada  1 S. Boyes  Australia      

1990

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Dublin Ireland 1 Poul-Richard Høj-Jensen Denmark      
E. Champs Lake Thun Switzerland 1 Lars Hendriksen / Ebbe Elmer  / Kim Beck Denmark   Aegir  

1989

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Travemunde Germany 1 Fred Imhoff Netherlands      
W. Champs   UK  1 Poul-Richard Høj-Jensen  Denmark      

1988

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Le Havre France  1 Fred Imhoff Netherlands      
E. Champs Skovshoved Denmark 1 Paul-Richard Hoj-Jensen / Erik Hansen  / Finn Jorgensen Denmark   Danish Blue  

1987

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Clyde   1 A. F. G  Bakker Netherlands      
E. Champs Helsinski Finland 1 Markus Glas / M. Binder  / K. Schäfer Germany   Parry Sound  
W. Champs Geelong Australia  1 Valdemar Bandolowski Denmark      
      2 Andreas Lohmann / Jorg Mossnang / Paul Vestner Germany      
      3 Stephen Boyes Australia      

1986

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Enkhuizen Netherlands 1 V. Bandolowski Denmark      
E. Champs Ostende Belgium 1 Markus Glas / M. Binder  / H. Herwig Germany   Chichili  

1985

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Clyde   1 Börge Börresen Denmark      
W. Champs   France  1 Wolf Rappel  Germany      

1984

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Skovshoved Denmark 1 V. Bandolowski Denmark      
E. Champs Kinsale Ireland 1 Borge Borresen Denmark   BB XX II  

1983

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Marstrand Sweden 1 Klaus Oldendorff Germany      
W. Champs   Canada  1 Bob Burgess  Canada      

1982

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Travemunde Germany 1 Dieter Krautgartner Germany      
E. Champs Romanshorn Switzerland 1 Markus Glas / M. Binder  / H. Herwig Germany   Chichili  

1981

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Douanenenez France  1 Alo Schaefer Germany      
W. Champs   Germany  1 Marcus Glas  Germany      

1980

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Enkhuizen Netherlands 1 Achim Ulrich Germany      
E. Champs Travemunde Germany 1 Chr . Scheineker / Vincent Hoesch  / Janos Gönczöl Austria   Donald Duck  

1979

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Edinburgh UK 1 Bengt Palmquist  Sweden      
V. Hériot C. Ostende Belgium 1 Ed. R. Frech / J. A. G. Bakker  / Mucki Binder Netherlands   Griffioen  
W. Champs   Australia  1 Robert Porter  Australia      

1978

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Ebeltoft Denmark 1 Bengt Palmquist  Sweden      
V. Hériot C. Torquay UK 1 Conor Doyle / Greg O'Gorman  / Myles Cattell. Ireland    Alphida  

1977

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Kinsale Ireland 1 P. Stulcken Germany      
V. Hériot C. Douarnenez France 1 Markus Glas / M. Binder  / W. Nickol Germany   Dorle II  
W. Champs   Switzerland  1 Harry Ferreberger  Austrian      

1976

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Travemunde Germany 1 P. Stulcken Germany      
V. Hériot C. Lake Starnberg Germany 1 Udo Seipolt Germany   Fohn II  

1975

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Marstrand Sweden 1 T. Krogh Denmark      
V. Hériot C. Smögen Sweden 1 Udo Seipolt Germany   Bonaventure  
W. Champs   USA  1 Bengt Palmquist  Sweden      

1974

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Le Havre France  1 N. Truman UK      
V. Hériot C. Medemblik Netherlands 1 Eric Hirt Germany   Frechpach  

1973

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Clyde   1 D. Young UK      
V. Hériot C. Arenys Del Mar Spain 1 Borge Borresen Denmark   BB X  
W. Champs   Greece  1 Roger Eliasson  Sweden      

1972

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Copenhagen Denmark 1 Aage Birch Denmark      
V. Hériot C. Hyeres France 1 Paul Borowski Germany   Mutafo  
O. Games Munich Germany 1 John Cuneo / John Shaw / Thomas Anderson Australia     26
      2 Paul Borowski / Karl-Heinz Thun / Konrad Weichert E. Germany      
      3 Don Cohan / Charles Horter / John Marshall USA      

1971

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Medemblik Netherlands 1 A.W. Henry USA      
V. Hériot C. Morstrand Sweden 1 Sundelin Brothers Sweden   Débutant  
W. Champs   Australia  1 Sundelin Brothers Sweden      

1970

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Travemunde Germany 1 Aage Birch Denmark      
V. Hériot C. Kinsale Ireland 1 Paul Borowski Germany   Mutafo  

1969

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Marstrand Sweden 1 Aage Birch Denmark      
V. Hériot C. Lake Thun Switzerland 1 Axel Holm Denmark   Maj Britt  
W. Champs Palma Mallorca Spain  1 Robert Mosbacher / George Francisco / David Saville USA      
      2 Cueno / Bradbary / Shaw Australia      
      3 Schwarz / Pfeiffer / Köpsel E. Germany      

1968

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Hankø Norway 1 Aage Birch Denmark      
V. Hériot C. Helsinki Finland 1 J. Anesimov  Russia   Nord  
O. Games Mexico City Mexico 1 George Friedrichs / Barton Jahncke / Gerry Schreck USA     23
      2 Aage Birch / Niels Markussen / Paul Lindemark Jørgensen Denmark      
      3 Paul Borowski / Karl-Heinz Thun / Konrad Weichert E. Germany      

1967

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Clyde   1 Börge Börresen Denmark      
V. Hériot C. Le Havre France 1 Michel Briand / M. Alexande  / P. Blanchard France   Tequila  
W. Champs Toronto Canada  1 George Friedrichs USA      
      2 Robert Mosbacher USA      
      3 Sence France      

1966

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Copenhagen Denmark 1 Aage Birch Denmark      
V. Hériot C. Copenhague Denmark 1 G. Shelby Friderichs, Jr. / Gerald Schreck  / Barton Jahncke USA   Willywaw  

1965

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup IJsselmer Netherlands 1 Henning Jensen Denmark      
V. Hériot C. Poole UK 1 Simon Tait UK   Blue Haze  
W. Champs Sandham Sweden  1 Ole Bernsen  /     Denmark      
      2 Aage Birch Denmark      
      3 Jörgen Sundelin Sweden       

1964

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Travemunde Germany 1 Aage Birch Denmark      
V. Hériot C. Cannes France 1 Aage Birch Denmark   Chok  
O. Games Tokyo Japan 1 Ole Berntsen / Christian Robert Von Bülow / Ole Poulsen Denmark     23
      2 Peter Ahrendt / Ulrich Mense / Wilfried Lorenz Germany      
      3 Lowell North / Charlie Rogers / Dick Deaver USA      

1963

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Marstrand Sweden 1 Aage Birch Denmark      
V. Hériot C. Athens Greece 1 Simon Parry UK   Andromeda  

1962

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Hankø Norway 1 Ole Berntsen Denmark      
V. Hériot C. Copenhague Denmark 1 Ole Berntsen Denmark   White Lady  

1961

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Clyde   1 Sir Gordon Smith England      
V. Hériot C. Helsinki Finland 1 Aage Birch Denmark   Chok  

1960

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Amsterdam Netherlands 1 Ole Berntsen Denmark      
V. Hériot C. Copenhague Denmark 1 Thorkil Warrer Denmark   Lil  
O. Games Rome Italy 1 HRH Crown Prince Constantine / O. Eskitzoglou / G. Zaimis Greece      27
      2 Jorge Alberto Salas / Héctor Calegaris / Jorge Alberto Del Río Argentina      
      3 Antonio Cosentino / Antonio Ciciliano / Giulio De Stefano Italy      

1959

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Skovshoved Denmark 1 Walter Windeyer Canada      
V. Hériot C. Trieste Italy 1 Ole Berntsen / Borge Borresen  / Mueller Denmark   Lil  

1958

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Marstrand Sweden 1 Sergio Sorrentino Italy      
V. Hériot C. Kiel Germany 1 Sergio Sorrentino Italy   Aretusa  

1957

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Hankø Norway 1 Ole Berntsen Denmark      
V. Hériot C. Cascais Portugal 1 Carlos Ribeiro Ferreira / Sebastião Lancastre  / Joaquim Pinto Basto Portugal   Grifo II  

1956

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Clyde   1 Consul Thorkil Warrer Denmark      
V. Hériot C. Le Havre France 1 Bernardo Mendes De Almeida (Conde De Caria) / Carlos Lourenço  / Conde Stucky De Quay Portugal   Canopus  
O. Games Melbourne Australia 1 Folke Bohlin / Bengt Palmquist / Leif Wikström Sweden     16
      2 Ole Berntsen / Christian Robert Von Bülow / Cyril Andresen Denmark      
      3 Graham Mann / Jonathan Janson / Ronald Backus UK      

1955

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Amsterdam Netherlands 1 Theodor Thomsen Germany      
V. Hériot C. Le Havre France 1 Jean Clamageran France   Baliverne  

1954

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Skovshoved Denmark 1 Ole Berntsen Denmark      
V. Hériot C. Le Havre France 1 Jean Clamageran France   Baliverne  

1953

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Marstrand Sweden 1 Theodor Thomsen Germany      
V. Hériot C. Le Havre France 1 Sergio Sorrentino Italy   Tergeste  

1952

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Hankø Norway 1 Oivind Christensen Norway      
V. Hériot C. Le Havre France 1 Jean Clamageran / Clamageran Jr.  / Gilbert Huet France   Baliverne  
O. Games Helsinki Finland 1 Thor Thorwaldsen / Håkon Barfod / Sigve Lie Norway     17
      2 Per Gedda / Erland Almkvist / Sidney Boldt-Christmas Sweden      
      3 Theodor Thomsen / Georg Nowka / Erich Natusch Germany      

1951

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Clyde   1 Consul Thorkil Warrer Denmark      
V. Hériot C. Le Havre France 1 Cap. Corv. De Kerviler France   Virginie  

1950

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Vejle Denmark 1 Thor Thorvaldsen Norway      
V. Hériot C. Le Havre France 1 J. M. F. Crean / J. C. L. Palmer  UK   Nimla  

1949

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Marstrand Sweden 1 Ole Berntsen Denmark      
V. Hériot C. Le Havre France 1 Lt. Cder. Michael Crighton UK   Blue Bottle  

1948

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Arendal Norway 1 Thor Thorvaldsen Norway      
V. Hériot C. Cherbourg France 1 Lt. Cdr. Hewlett UK   Haipung  
O. Games London UK 1 Thor Thorwaldsen / Håkon Barfod / Sigve Lie Norway     12
      2  Folke Bohlin / Gösta Brodin / Hugo Johnson Sweden      
      3 William Berntsen / Klaus Baess / Ole Berntsen Denmark      

1947

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Clyde   1 W.H Barnett N. Ireland      

1939

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Gothenburg Sweden 1 Harald Gedda Sweden      

1938

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Travemunde Germany 1 Herbert Döhler Germany      

1937

Title Venue Country Pl Helm and Crews Nation Sail Nr Boat Pt
Gold Cup Oslo Norway 1 Rolf Billner Sweden